kdo jsme

O nás

Od roku 2014 se zabýváme ochranou a výzkumem ohrožených druhů a ekosystémů v jihovýchodní Asii (Indonésie, Filipíny). Jsme tým českých vědců, zoologů a ochránců přírody a naším cílem je propagovat a podporovat ochranu přírody v nejvíce ohrožených místech.

Naše první aktivity se zaměřovaly na zvyšování povědomí o negativních dopadech průmyslu palmového oleje. Během osvětové kampaně o palmovém oleji jsme české veřejnosti přiblížili jeden z největších globálních ekologických problémů - kácení tropických deštných lesů za účelem vysazování palmy olejné. Hlavním cílem kampaně bylo zvýšit povědomí a upozornit na to, že naše rozhodnutí mají globální dopad. Dalším cílem bylo upozornit na to, že každý spotřebitel může ovlivnit používání palmového oleje v potravinách, kosmetice a dalších produktech.

V průběhu let jsme se začali více zaměřovat na ostrovní a mořské ekosystémy, ohrožené druhy, které je obývají (mořské želvy, dugongové, zpěvní ptáci) a problematiku potírání ilegální obchodu s těmito druhy. Jelikož řešení těchto problémů vyžaduje komplexní přístup, nedílnou součástí našich aktivit se stal také výzkum a spolupráce s místními komunitami. V současné době naše projektové aktivity rozdělujeme do třech oblastí:

  • zachování ostrovních ekosystémů
  • ochrana a výzkum ohrožených druhů
  • podpora udržitelného způsobu života

Naším cílem je zastavit proces vymírání druhů hledáním dlouhodobých řešení a prováděním ochranných opatření na základě výzkumu ve spolupráci s místními komunitami.

náš tým

Seznamte se s naším týmem

Tomáš Brzek

místopředseda spolku

Pavel Zoubek

člen, ochranář

Tomáš Ouhel

předseda spolku

Adéla Hemelíková

členka, ochranářka a výzkumnice

co děláme

Naše mise

Zachování ostrovních ekosystémů

Pomáháme chránit jedinečné ostrovní ekosystémy a poslední divoká místa (tropické primární lesy, mangrovy, korálové útesy, mořské louky). Toho dosahujeme například prostřednictvím podvodních monitoringů a monitoringů s dronem, rehabilitací korálových útesů a mořských luk a spoluprací s místními vládami na vytváření či rezonaci chráněných míst.

Ochrana a výzkum ohrožených druhů

Zaměřujeme se na kriticky ohrožené a endemické druhy (mořské želvy, mořští savci, zpěvní ptáci). Klademe důraz na to, aby ochranářské kroky byly plánovány na základě robustních a kvalitních informací, který vycházejí například ze satelitní telemetrie, genetického výzkumu a ekologických monitoringů.

Podpora udržitelného způsobu života

Podporujeme udržitelný život v místních komunitách prostřednictvím vzdělávání a praktického výcviku. Pomáháme zajišťovat environmentální výchovu a výuku angličtiny na školách. Rybáře učíme aplikovat metody udržitelného rybolovu, školíme je v monitoringu mořských druhů a pomáháme zlepšovat bezpečnost na moři. Zároveň pomáháme zavádět ekoturismus a tím přinášet alternativní zdroje příjmu. Chceme, aby lidé a příroda koexistovali v silném a vyváženém spojení.

co se děje

Aktuality

Zatčení pytláků želv

Našemu týmu se podařilo zatknout dva pytláky mořských želv v souostroví Pulau Banyak. Zabavena byla také loď s dvěma mrtvými a čtyřmi živými želvami. Zachráněným želvám začal náš tým poskytovat veterinární péči a postupně byly všechny vypuštěny zpět do moře. Pytláci momentálně čekají na odsouzení.

Odborné workshopy o ochrané mořských želv na Sumatře

V květnu a v červenci jsme na dvou univerzitách na Sumatře (Andalas University, Universitas Syiah Kuala) zorganizovali pro studenty workshopy o ochraně mořských želv. Workshopů se zúčatnilo přes 120 studentů. Kromě přednášek o ekologii a biologii mořských želv, byly představeny také vybrané metody ochrany a výzkumu.

Monitoring pomocí fotopastí

Na ostrově Bangkaru jsme začali monitorovat druhy žijící v pralese pomocí fotopastí. Monitoring potrvá půl roku a díky němů získáme unikátní informace o výskytu a chování druhů. Bude se jednat o historicky první záběry z ostrova - na Bangkaru nebyly fotopasti nikdy předtím umístěny.

Globální report o stavu mořských želv

Organizace The State of the World’s Sea Turtles vydává každoročně globální report o stavu mořských želv. Poslední report se zaměřil na region jinovýchodní Asie a do jeho příprav jsme se zapojili také my.

Záchrana mláděte dugonga

V prosinci 2023 se náš tým zapojil do záchrany mláděte dugonga indického, které se z neznámých důvodů oddělilo od matky a uvízlo na pláži. Zeslabenému mláděti byla poskytnuta několikadenní veterinární péče a po rekonvalescenci bylo vypuštěno zpět do moře.

Projekty

Skrytý přírodní ráj

Ostrovní poklady: Bangkaru a Babi

Bangkaru (v souostroví Pulau Banyak) a Babi jsou jedny z posledních míst na Zemi, kde se nachází nedotčené a tedy jedinečné původní pralesy. Ostrovy se nacházejí na severozápadním pobřeží Sumatry v Indonésii. Ostrovy jsou také jedny z posledních míst, kde se vyskytují populace endemického a kriticky ohroženého loskutáka niaského (Gracula robusta). Ostrov Bangkaru je dále jedním z nejvýznamnějších hnízdišť ohrožených karet obrovských (Chelonia mydas) a kožatek velkých (Dermochelys coriacea) v Indonésii. Na zdejších plážích každou noc hnízdí až 10 samic. Karety obrovské dále kladou vajíčka i na ostrově Babi. V celé oblasti souostroví Pulau Banyak a Babi jsou také vzácné ekosystémy korálových útesů, mořských luk a mangrovů. Ty poskytují útočiště dalším ohroženým druhům, jako jsou například kareta pravá (Eretmochelys imbricata) nebo dungong indický (Dugong dugon).

Na ochraně ostrova Bangkaru spolupracujeme s místní nevládní organizací Ecosystem Impact Foundation, která má na Bangkaru rangery a dlouhodobě monitoruje aktivitu mořských želv a zpěvných ptáků. Kromě toho také Ecosystem Impact Foundation monitoruje ostrov Babi.

V souostroví Pulau Banyak dále pomáháme vést námořní hlídky pomocí kterých potíráme ilegální lov a obchod. Zabaveným jedincům poskytujeme odbornou veterinární péči a navracíme je zpět do přírody.

Úzce spolupracujeme také s místními komunitami. V rámci projektu Eduindo pomáháme zajišťovat environmentální výchovu a výuku angličtiny na školách. Pomáháme s udržitelným rozvojem ekoturismu, kdy školíme rybáře v monitoringu mořských druhů a pomáháme nastavovat pravidla pro turisty a surfaře. Rybáře učíme aplikovat metody udržitelného rybolovu a dlouhodobě se zasazujeme o zvyšování bezpečnosti na moři.

Získávání důležitých informací

Výzkum a ochrana mořských želv

Na Sumatře se nacházejí významné hnízdící pláže mořských želv. Informace o ekologii mořských želv a hrozbách, kterým na Sumatře želvy čelí ale stále chybí. Prostřednictvím výzkumu se snažíme tyto mezery doplnit, abychom postupně mohli implementovat důležitá ochranářská opatření.

Monitorujeme obchod s mořskými želvami a prostřednictvím dotazníkových šetření zjišťujeme jeho příčiny. Identifikujeme populace mořských želv na Sumatře a pomáháme s monitoringem hnízdní ekologie želv. Mapujeme migrační trasy želv pomocí satelitní telemetrie a genetického výzkumu. Pomocí genetického výzkumu navíc pomáháme sledovat původ ilegálně chycených želv a produktů z želvoviny na národní i mezinárodní úrovni. Studenty z indonéských univerzit dále učíme si osvojovat nejnovější metody ochrany a výzkumu.

Tyto aktivity probíhají ve spolupráci s dalšími odborníky a vědci z pracovní skupiny Marine Turtle Genetic Working Group a ShellBank, Syiah Kuala University (Banda Aceh), Andalas University (Padang) a České zemědělské univerzity v Praze.

Zastavit jeho mizení z přírody

Ochrana Loskutáka Niaského

Loskuták niaský (Gracula robusta) je endemický druh ostrova Nias a souostroví Pulau Banyak, který byl v posledních dvaceti letech považován za vyhynulého. V létě 2015 se týmu (Zoo Liberec / Lestari / Česká zemědělská univerzita) podařilo najít dva přeživší jedince na ostrově Nias a v prosinci téhož roku životaschopnou populaci na ostrově Bangkaru. Co však bylo skryto vědcům, nebylo skryto pytlákům. Loskutáci jsou stále odebíráni z volné přírody, aby uspokojili poptávku po zpěvných ptácích do soutěží nebo domácích mazlíčcích.

Naším cílem je chránit poslední populace nejen loskutáků niaských ve volné přírodě. Toho dosahujeme prostřednictvím námořních hlídek v souostroví Pulau Banyak, monitoringu loskutáků na ostrově Bangkaru a vzděláváním v místních komunitách.

Zapojte se

Jste nadšení pro ochranu přírody a máte chuť se zapojit? Hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomohli například s těmito aktivitami:

  • Příprava podkladů pro psaní grantových žádostí: Pomozte nám získávat finanční prostředky na naše projekty.
  • Práce s daty, mapování: Zapojte se do analýzy a zpracování dat, která jsou klíčová pro naše projekty.
  • Správa sociálních sítí, marketing: Pomozte nám šířit povědomí o našich aktivitách a projektech.
  • Úprava fotek a videí: Přispějte svými dovednostmi v oblasti editace médií k našim kampaním.
  • Fundraising: Zapojte se do činností, které nám pomohou získávat finanční podporu.

Studentům vysokých škol nabízíme odborné praxe, stáže a vedení bakalářských a diplomových prací.

V případě dlouhodobé spolupráce v ČR nabízíme i možnost terénního výjezdu na naše projekty.

Máte-li zájem se zapojit společně s námi do ochrany přírody, kontaktujte Adélu Hemelíkovou (hemelikova@zooliberec.cz / hemelikova@protectingnature.org).

chci pomoct

Podpořte nás

Možnosti podpory

Přispět na ochranu ohrožených druhů můžete převodem na transparentní účet č. 2902229049/2010 a nebo skrz nadační fond CCBC:

Podpořit

Finanční dary

Přispět můžete částkou v jakékoliv výši - jednorázově i dlouhodobě. Svým příspěvkem pomůžete pokrýt náklady například na tyto aktivity:

  • 200 CZK: Týdenní výplata učitelky angličtiny a environmentální výchovy.
  • 500 CZK: Zajištění pitné vody pro rangery na ostrově Bangkaru na jeden měsíc.
  • 1 000 CZK: Jednodenní monitoring korálových útesů v souostroví Pulau Banyak.
  • 3 000 CZK: Měsíční výplata výzkumného asistenta či asistentky.
  • 5 000 CZK: Týden veterinární péče pro mořské želvy nebo loskutáky zabavené pytlákům či pašerákům.
  • 10 000 CZK: Školení pro rybáře na téma bezpečnosti na moři, monitoringu ohrožených druhů (mořské želvy, dugongové, žraloci, velryby), nebo technik zaměřených na snižování vedlejších úlovků.
  • 15 000 CZK: Zásah týmu proti ilegálnímu obchodu s ohroženými druhy.

Firmy/Corporate Social Responsibility

Jste firma či jiný subjekt a záleží vám na přírodě? Pokud se vám naše činnost líbí, můžete nás podpořit hned několika způsoby:

  • Staňte se jednorázovými nebo pravidelnými dárci.
  • Darujte výtěžek z prodeje vašeho produktu nebo služby.
  • Uspořádejte fundraisingovou akci.
  • Poskytněte nám vaše služby.

Turistické resorty Tailana a Pinang v souostroví Pulau Banyak nám pomáhají zvyšovat bezpečnost na moři, půjčují nám lodě a poskytují zázemí. Základní škola Plavy uspořádala se svými žáky Ekojarmark a Zoo Ostrava uspořádala charitativní běh pro loskutáky. Děkujeme! Hmotné dary: Máte navíc funkční vybavení, které nepoužíváte? Pro realizaci našich aktivit a pro naše skvělé indonéské kolegy sháníme zejména: Vybavení (batohy, dry bagy, voděodolná a ochranná pouzdra na mobily a počítače, oblečení s UV ochranou, vybavení na šnorchlování, kapesní nože a nástroje). IT techniku a vybavení (notebooky, fotoaparáty, GoPro, drony, vysílačky).

Pokud byste nás chtěli podpořit jinak nebo potřebujete potvrzení o daru, neváhejte kontaktovat Adélu Hemelíkovou (hemelikova@zooliberec.cz / hemelikova@protectingnature.org ).

Děkujeme všem dárcům uvedeným na našem transparentním účtu. Děkujeme také dárcům přispívajícím s pomocí CCBC a darujme.cz, všem firmám, partnerským organizacím a těm, kteří nás podpořili v minulosti!

jak to začalo

Historie

Naše zaměření na ochranu ostrovních ekosystémů a ohrožených a endemických druhů začalo v roce 2015 v souvislosti se znovuobjevením loskutáka niaského, který byl předtím považován za vyhynulého v přírodě. Následně v roce 2016 jsme ve spolupráci s libereckou zoo a indonéskou armádou zatkli gang pytláků želvích vajec v souostroví Pulau Banyak. Masivní pytláctví želvích vajec způsobilo, že se na ostrově Bangkaru několik měsíců nevylíhly žádné želvy. Při této akci byli zatčeni tři pytláci a odsouzeni k trestu odnětí svobody na 1 a půl roku.

Po návratu z vězení jsme pytlákům nabídli, aby se připojili ke vzdělávacím programům na místních školách. Pytláci společně s naším týmem navštívili celkem 30 škol v regionu. Program byl zaměřen na vzdělávání o mořských želvách, mořském ekosystému a významu jeho ochrany. Studenti se seznámili s příběhem pytláků a měli možnost diskutovat o tom, jak by se lidé měli chovat k přírodě. Pytláci jako odměnu za vzdělávání obdrželi malé dřevěné lodě, aby mohli mít alternativní zdroj příjmu z rybaření. Následně jsme s místní komunitou začali pracovat na rehabilitaci korálových útesů a pokračovali v dalších vzdělávacích aktivitách.

Jako přirozené pokračování úspěšných akcí z Bangkaru na Sumatře v ochraně mořských želv byly zahájeny další dvě akce v souostroví Derawan poblíž východního Kalimantanu. V roce 2019 bylo na rybářské lodi zabaveno více než 1 200 želvích vajec a výbušnin pro ilegální rybolov. Během druhé akce byly od místních prodejců získány šperky z želvoviny a surové šupiny z více než 300 karet pravých. Obě akce se opět konaly ve spolupráci s vládními i nevládními organizacemi. Indonéští kolegové zapojení do akcí získali ocenění „Strom biodiverzity“ za mimořádný přínos k ochraně přírody. Ceny během ceremoniálu předal český velvyslanec v Indonésii pan velvyslanec Ivan Hotěk.

Významným počinem bylo dále zatčení pašeráka Greeda v roce 2022, který byl jedním z největších překupníků divokých a chráněných zvířat na Sumatře. V potírání ilegálního obchodu pokračujeme i nadále. Máme za sebou několik dalších akcí, při kterých jsme zabavili desítky mořských želv, loskutáků a dalších divokých zvířat.